ÇOCUKLARDA OYUN GRUBUNUN ÖNEMİ;Merhaba Sevgili Anneler ve Değerli Arkadaşlarım ;

Sizlere bugün yazımda;  çocuklarda okul öncesi oyun gruplarının öneminden bahsetmek istiyorum ..
Biliyorsunuz, mira için kısa bir süre önce oyun grubuna başladık, sizlerden bu konuda da çok fazla sorular aldım, bu nedenle sizlere bu yazıyı yazmaya karar verdim :)

Evet ! Nerden çıktı şimdi bu oyun grubu , bizim zamanımızda oyun grubu mu vardı ? Hem havalar soğuyacak nasıl gidip geleceksiniz ki ? Gibi sorular tarafımıza gelmeye başlamıştı tabii kulak asmadım biliyorsunuz her konuda herkesin bir fikri muhakkak vardır :) Saygı duymak ve yine sizin için en doğrusu neyse onu uygulamak en önemlisi :)

Pekiii !

Nedir Oyun Grubu ?

0-3 yaş çocukların gittiği sağlıklı ve güvenli koşullarda yapılandırılmış, sosyalleşme amaçlı bunun yanı sıra yapılandırılmış programlarıyla belli bir takım becerilerin öğretimin de uygulandığı , belli gün ve saatlerde gerçekleştirilen anneli oyun grubu ya da bağımsız seçenekleri olan bir programdır..

Çocuğum Oyun  Grubuna Gitmeli mi ?

Oyun grubu aslında sizin ve bebeğinizin isteğiyle gelişen bir durum.. Mira oyun grubuna 32 ayında başladı.. Mira, direk kreşe gitmek için hazır bir çocuktu, yani bezi yaz başında bırakmış tuvalet alışkanlığını kazanmış bir çocuk,yaşıtlarıyla iletişimi güçlü, uyumlu ve bu tarz etkinliklerde bağımsız uyum sağlayacak olmasına rağmen ben tüm gün ya da yarım gün kreşe göndermeye sıcak bakmadım, aynı şekilde babası bu konuda çok netti, kreş düşünmüyordu..

Kreş için uygun zamanın 36+ ay olduğunu biliyordum ve bundan önce kreşe giden çocuklarda oluşan olumsuzlukları da..  Kreş için düzenli olarak evden ayrılacaksa bunu direk yapmadan onu alıştırmam gerekliydi, aynı şekilde bu duruma ben de alışmalıyım. Bu nedenle 36+ öncesi bir oyun gubuna başlatarak hem sosyalleşmesini, hem güzel ve kaliteli zaman geçirmesini, hem de kreş için bir alt yapı hazırlığına girmek istedim.. Annenin çalışıyor olması ya da bakıcı sorunu gibi zorunlu hallerde  2.5 yaşına kadar evde bakım yapılması, 2.5 yaşından itibaren kreşe verilmesi uygundur.. 

Bu anlamda ben kızım için kendimce iyi olan, eğitimine güvendiğim , temiz ve hijyenik, mutlu olacağı bir okul arayışına girerek oyun grububa başladım; haftanın belli gün ve saatlerinde beraber giderek dersimize katılıyoruz. Bir adım geri planda kalarak kendi başına öğretmeni ile bağ kurmasına izin veriyor ve çok müdahalede bulunmuyorum.. Şuan için çok keyif alarak devam ediyoruz.. Alışma sürecimiz çok güzel ilerledi.. Öğrendiklerimiz çoğalıyor ve her geçen gün onunla gurur duyuyoruz :) Çok şükür diyorum :)

Kısacası; Oyun grubu benim için önemli bir konu olup eğer Aile'nin imkanı varsa kreşe alıştırma ve uyumu açısından kısa bir dönem bile olsa gitmesi oldukça iyi olacaktır..

Kreşe gideceğiniz başladığınızda , alışması çok daha kolay ve daha güvenli olacaktır.. 

Yazı mı okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim ..

Zeynep BOZKURT

İnstagram' da Ben; https://www.instagram.com/zeyneps.bozkurt/


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme