BEZDEN KURTULMA TUVALET EĞİTİM SÜRECİMİZ ;

Merhabalar Canım Anneler ;

Sizlere söz verdiğim gibi bezden kurtulma ve tuvalet eğitim sürecimizden bahsedeceğim :) Açıkcası bu süreç , tecrübe ve deneyimlerimi sizlere aktarabilmek için biraz zamana ihtiyacım vardı.. Bilgi ve uygulamalarımızı sizlere detaylı aktarıyor olup bir nebze yardımcı olabiliceksem ne mutlu bana..

Öncelikle sizlere bebeğinizin bezden kurtulma ve tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını nasıl anlayacağınız konusuna biraz değineyim.. Bebeklerde tuvalet eğitimi için ideal olan 24-36 ay arası olduğu söyleniyor.. Bence 36 aya kalmadan bir çok bebek zaten öğrenmiş oluyor.. Tabii bu sürece anneninde hazır olması gerek.. Aslında uzatan çoğu zaman bizleriz :).. Nasıl yapacağım nerden başlasam , üzerine yaptı bak alışmayacak hop tekrar beze dönüş derken süreç uzayıp gidiyor.. Bezden kopacaksanız eğer tekrar dönmenizi tavsiye etmiyorum, ya benim gibi normal bezden, kilot beze geçerek sonrasında iç çamaşıra geçin , ya da direk iç çamaşıra geçip bu süreci tamamlayın... Bu eğitime başayıp bezi çıkartıp anlattıktan sonra tekrar beze döndüğünüzde çocuk afallayacak ve hop dön başa..  Bu süreçte zaten bebeğiniz size sinyalleri veriyor.. Nasıl mı ? Bez takmak istemeyebilir, çişini ve kakasının geldiğini söyleyebilir,  bezine çiş ve kakasını yaptığında söyleyebilir, kendi çıkartabilir vs .. Bunlar hep bir işarettir aslında siz ve bebeğinizin iletişimine bağlıdır..

Mira 24 Şubat  2018 de 2 yaşını doldurdu.. Henüz havalar tam anlamıyla ısınmamıştı..  Serdar ile havalar biraz ısınsın tuvalet  eğitimine başlayalım demiştik.. 26.ayın sonlarına doğru ; tuvalet eğitim sürecine gireceğimizi bilen Sevgili Sevi Bebe Ailesinden bir kargo aldım,  tüm süreçlerde olduğu gibi bu süreçte de bizi yalnız bırakmayan Sevi Bebe Ailesine buradan teşekkür ederim :) :) Bu kargo yoluyla bana; Klozet Adaptörü, Lazımlık, Pamuk Pedli Alıştırma Kilodu, Kullan At Alıştıma Kilotları ulaştı ..  Gelen kargoyu mira kuzusuyla beraber açtık ve içerisinden çıkan ürünlerin ne işe yaradığını kendisine tek tek anlattım :) Birlikte banyoya giderek lazımlığımıza uygun bir yer belirledik ve üzerinde pek durmadan kısaca ne işe yaradığını test ettik.. Gelen tüm ürünlerin hepisine tuvalet eğitim sürecimizde kısada olsa kullanarak deneyimledim ... Klozet Adaptörünün de ne işe yaradığını bilmesi ve anlaması  açısından 1 kaç kez  takarak denemeler yaptık.. Hanüz aceleci davranmayacak zaman zaman denemelerde bulucak ve yavaş yavaş geçiş yapacağız :) .. Klozete alışma durumuna mira' nın beni hiç zorlamadan uyum sağlayacağını düşnüyorum, lazımlığına yaptığı çiş ve kakasını  kendi kendine klozete dökmesinden yola çıkarak konuşuyorum :)  Yani klozet korkusu olan bir çocuk değil çok şükür ki,kısa zamanda bu işinde üstesinden gelecektir :) ben çoğu zaman o rahatlıkla gidip gelebilsin diye banyonun ışığını hep açık ttuyorum.. Unuttuğum ya da karanlık olduğu durumlarda bile tuvalette gidip işini halledebiliyor olması beni çok mutlu ediyor, umarım hep böyle cesur ve korkusuz olur :):) 
Evett .. Gel zaman git zaman lazımlığımıza ; Oturduk, kalktık, bebeklerimizi oturttuk, sevmesi için çeşitli yollar denedik falan falan :):) yaklaşık 1 ay kadar böyle devam etti lışma evresinde zorlayıcı  olmadık.


....Mira tüm alt değiştirme süreçlerinde her zaman çişini ve kakasını bilen ve gören bir çocuk oldu zaten öncesindede hep baskılayacak ( aaa çiş yapmışsın hadi gel temizleyelim aaa kaka yapmışsın hadi temizlenip banyo yapalım ) diyerek büyüdü hep farkında oldu her konuda olduğu gibi.. Siz her konuda mutlaka mantıklı açıklamalar yaparak ilerlerseniz aklında soru işaretleri kalmamış olacaktır.. 
Lazımlık hayatımıza girdikten sonra 26 ayın sonlarında biz artık mira ya yavaştan çiş eğitimi vermeye başladık ama inanılmaz korkuyordum nerden başlasam bilemiyordum ya dışarıda ne yapacaktım vs..  Sürecimiz kilot bezle başlamış oldu.. Sabah uyanır uyanmaz ( bu süreçte geceleri bezsiz uyuttuk çünkü sabaha kadar deliksiz ve çiş yapmadan uyuyan bir çocuk olduğu için) lavaboya giderek çişini yaptırmaya başladık sabah için alıştırmak çok kolay oldu :) Çünkü günün ilk saatleri hepimiz çişe gideriz :)))))) pekiii ya gün içinde ne olacaktı :) Sabah çişini yaptıktan sonra kilot bez takmaya başladım ve dediğim gibi sıkı sıkı tembihledim.. Mira çoğu zaman kilot beze çiş yapıp kendi çıkarıp atıyordu, ya da yaptıktan sonra söylüyordu.. Aynı şekilde kakasınıda :) Hep sakin ve güzelce bak lazımlığın buradaydı, buraya gelmen gerekiyordu, yetişemedin değil mi ? anneciğim ! diyerek anlatamaya çalıştım, çalıştık :) Gün içinde ara ara lazımlığına oturtup çiş gelmesini bekliyorduk :)) Böylece biz bir süre baskılamadık ve üzerine düşmedik onun isteği ile nasıl olsa rutine girecekti.. Baskılamanız onu zorlamanız ileride ciddi anlamda sorunlar çıkaravilir karşınıza o nedenle biraz sabırlı olmanızda fayda var.. Bu şekilde kilot bezle devam etmek aslında ilk etap için bir ön hazırlık oldu bizim için; bundan sonra ki aşamada kilot bez tamamen hayatımızdan çıktı, bir süre Sevi Bebe den gelen pamuk pedli çamaşırla idare ettim sonrasında kullan at kilotlar çiş kaçırma ve yetişememe durumları için inanılmaz güzel bir ürün bazı anneler dışarıda ne yapacağım demişler yakın meafeler için kullanabilirsiniz, iç çamaşır gibi olduklarından çokfaydalı oldu  :) Bunun sonraaında artık bir nebze lazımlık ve tuvalet eğitimini az çok oturtmuştum sadece yetişme ve düzene sokması kalmıştı..  ve tammen pamuklu iç çamaşıra geçiş zamanı gelmişti, bizim için yepyeni bir süreç başladı :)

Artık totomuz hava alıyordu, öyle rahatladım ki anlatamam yaz aylarında resmen bezler sıcaktan popoları pişiriyor.. 28. ayın başlarındaydık ve bezsizdik.. Sabah rutinimiz ve akşam uyumadan önceki rutinimiz okeydi.. Öğlenleri halledersek bu iş tamamdı.. Gün içinde bezsizdik ve sık sık mira ya çiş ve kakasını hatırlatıyordum.. Bu süreçte pek tabii benimde unuttuğum işlere daldığm zamanalar oluyordu :) çok değil bezi attıktan 3 gün sonra mira kendi kendine alışmıştı. ilk etapta üzerine yaptığı ve lazımlığına yetişemeyip kaçırdığı oldu aslında çok normaldi tutma refleksi gelişmeliydi,  üzerine yaptığında  hep anlatma sürecine devam ettim, lavaboya gelerek ıslak elbise ve çamaşırını çıkartıktan sonra lazımlığına oturtup buraya yapman gerekiyordu ! Anneciğim diyerek yumuşak şeklde uyarılarda bulundum.. Bak buraya yaparsan üstün ıslanmaz diyerek anlatmaya çalıştım.. 3 günün sabahı anne çiş dedi eyvah yine üzerine yaptı diye dşünürken :):)  sesin lavabodan geldiğini duydum, tek başına ilk çiş deneyimi okeydi afferin sana işte bu kadar basit anneciğim bak üstün ıslanmadı, ne kadar rahatmış değil mi dedim beni onayladı evet anneciğim :) böylece bir daha üzerine hiç yapmadı yetişemediği ya da kaçırdığı oldu ama çişini tutmayı öğrendi.. Devamında ki günlerde kakasınıda lazımlığa bıraktı.. Bu süreçte korkusuzca kendisi gidip yaparken onu rahatsız etmek istemediğimden tek yapmasını istiyor özelline girmek istemediğimden uzaktan çaktımadan kontrol ediyorum, bana ihtiyaç duyarsa zaten çağırır..  Bezsiz ilk deneyimlerimiz evimiz park ve bahcesinde oldu güvenle çıktık ve çiş kaka gelirse eve gelip yaparız anneciğim diyerek tembihledim.. Evden çıkmadan önce de tuvalet ihtiyacımız varsa halledip çıktık.. ve hep kuru döndük bir kere bile altına yapmadı, ya da tuvaelti geldiyse bana söyledi eve geldik.. Anneanne ve babaanne ziyaretlerindede lazımlığımız yanımızda oldu.. Dışarı deneyimim henüz pek olmadı bu süreçte kendimi biraz dışarıdan soyutlayarak kızıma odakladım.. Sürecimiz benim için ciddi anlamda şaşırtıcı şekilde kolay oldu yani ben mira'nın çabuk öğreceğinden emindim ama açıkcası bu kadar hızlı olacağını düşünmemiştim.. Sanırım süreci uzatan bendim ama iyiki uzatmışım diyorum.. Hem çiş hem kaka yı öğrenerek beni çok mutlu etti ne yalan söyliyeyim :) Tuvalet doğal bir süreçtir ve her bebek zamanı geldiğinde öğrencektir.. Yeter k biz anneer sabırlı olup defalarca anlatıp gösterelim.. Yazımda umuyorum atladığım bir nokta olmamıştır.. biraz uzun oldu ama her ayrıntıya değinmek istedim.. Okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.. Umuyorum ki bu yazı biraz olsun sizlere bu süreçte yardımcı  olur..

Not: Dışarıda kullandığımız lazımlık konusuna ayrıca değineceğim şuana kadar çok fazla deneyimleme fırsatım olmadı, mira ile çok fazla dışarıda kalan bir anne değilim hele ki bu sıcaklarda hiç değilim :)  özel şahsi işlerim varsaa (kuaför, arkadaş buluşmaları, gezme tozma, toplantılarım vb gibi ) ya da avm gezecek alışveriş yapacaksam yanımda getirip uykusundan yemeğinden ve oyun oynayacağı zamandan çalmak istemiyorum, evde kalmasını tercih ediyorum.. :) bu şekilde daha rahat ediyorum, işlerimi daha hızlı hallederek hemen evime dönüyorum :)  etrafınızda ciddi anlamda varsa güvendiğiniz ve bırakma imkanlarınız en güzeli, zaten çocukla çok güvenli de bulmuyorum alışveriş esnasında konrolleri oldukça zor olduğundan :(  Bu anlamda oturduğum yer yeşil alanı bol, parkı olan ufak butik bir site tuvalet eğitim sürecimizde bundan ötürü aceleci davranmadım :)  Lazımlık kullanmak ilk adım olarak çocuklarda çiş ve kaka dan korkulmayacağı bunun doğal bir ihtiyaç olduğunu kavramalarına yardımcı olan, yere ayaklarını sağlam basarak daha rahat bir şekilde yapmalarına yardımcı olurken, KLOZET e alıştırma öncesi de bence sadece bir araç ve kısa tutulması gerek bir durum olmalı bu anlamda acele etmeden doğru zamanda klozete geçiş yapacak ve bu sürecide sizlere aktarıyor olacağım :)


Bana tüm soru ve düşüncelerinizi aşağıda ki adres ve görselden bırakabilirsiniz;Sevgilerimle Zeynep BOZKURT


İnstagram'da Ben ; https://www.instagram.com/p/BkyBZHBnLXm/

Lazımlık 
Kullan At Alıştırma Kilotları

Pamuk Pedli Alıştırma Kilotları 

4 yorum:

 1. Cok guzel anlatmissiniz tesekkurler gercekten buyuk sabir isi bizde cok sukur atlattik o sureci

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu süreç gerçekten sabır isteyen bir süreç ama öğrendiklerinden sonra hem sizin için hem çocugunuz için inanılmaz rahatlık :)

   Sil
 2. Geceyi nasıl çözdünüz peki

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mira geceleri sabaha kadar altı kuru şekilde uyanıyordu, o nedenle geceler benim için çok kolay oldu.. Bu süreçte yinede ne olur ne olmaz diye bez takmıyor sadece önlem amaçlı alt açma örtüsünü çarşaf altına sererek bu şekilde yol izledim.. altı bezsiz çocuklar daha huzurlu ve daha mutlu uyuyor :)

   Sil