ÇOCUĞUNUZUN TEK BAŞINA OYNAMASINI DESTEKLEYİN !

Merhaba Hepinize;

Bugün yine çok sorduğunuz sorulardan birini cevaplamak istiyorum :) Mira odasında kendi başına nasıl oynuyor ?Nasıl oyun kuruyor? Bunu nasıl başardınız? Benim çocuğum bensiz oynamıyor neler yapabilirim ? 

Aslında çok zor olmadı bu süreç.. Ben kızımla çok fazla oyunlar kuran ve gün içinde birlikte çok zaman geçirmeye çalışan bir anneydim .. Fakat aynı zamanda gün içerisinde mira'nın kendi kendine oyun oynaması ve kurabilmesi için de ortam hazırlamayı ihmal etmedim :) Böylece bu süreçte mira odasında uzun süre kendi kendine oyunlar kurup, aktivitelerini çıkarıp yapabiliyor ve kitaplarını karıştırarak zaman geçirmeyi öğrendi :) Ben de böylece kendime zaman ayırabiliyor duruma gelmiş olmanın mutluluğu içerisindeyim  :) Pekii çocuklar anne-babaları olmadan nasıl tek başına oynamayı öğrenirler ?
Öncelikle çocuklar odalarında zaman geçirebilmeleri için zemin hazırlığı yapmanız gerek..Bunu nasıl yaparız? Çocuk odasının öncelikle kendisine ait olduğunu hissetmeli yani;  kendisine ait oyuncakları, kitapları, aktiviteleri gibi malzemlerine rahatlıkla ulaşabilmeli.. Sizden yardım istemeden kuracağı oyuna kendi karar verebilmesi için bu konu önemli bir detay :) Aslında bunu sadece oyun konusunda değil , her konuda tek başına bir işi başlatma ve başlattığı işi devam ettirebilmesi için kendisine destek olmalısınız :) Böylece kendisine olan güveni ve başarısıyla da gurur duyacak..

Çocuğunuzla aynı ev içerisinde yaşamınıza devam edin ve örneğin kendi odanıza çekilip ( kitap okuyun, müzik dinleyin, örgü yapın, ya da dergi karıştırın vb gibi birşeylerle uğraşın :) Böylece sizi izlerken sıkılacak ve kendisine oyun üretme çabası içerisine girecek.. Hayal gücünü çalıştırmaya başlayacak.. :) Hergün evinizde en az 1 saat bu şekilde serbest zaman belirleyerek uygulamaya çalışın.. Bazen beraber oyun kurmasına yardımcı olup yanından hemen ayrılarak konsatre olması için beklemelisiniz, çocuğunuzun tek başına oyun kurabime becerisi kazanabilmesi için biraz sabırlı olup her gün destekleyerek bu konuda başarılı olacağınızdan eminim :)  Bu süreç hemen olmasada zamanla yavaş yavaş sizler de farkı göreceksiniz :)

Şimdiden kolaylıklar dilerim :)

https://www.instagram.com/zeyneps.bozkurt/?hl=tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme